TROCHA TOHO ŠTĚSTÍČKA
Představte si sebe jako loďku, na které plujete životem. Okolí tvoří moře – moře možností, příležitostí, lidí. Pokud využíváte vlivu prostředí ve svůj prospěch, jako byste uměli nechat loďku plout podle příznivého větru, který jí vane do plachet. Dostane vás na určené místo za pomoci vnějších podmínek bez vašeho namáhávého pádlování a vehementního boje o svou příležitost. Tomu se pak v životě říká – být na správném místě, přízeň osudu nebo lidově trocha štěstíčka.
Ten, kdo Feng Shui tolik nefandí, se na své lodičce také posouvá. Každý člověk se posouvá životem vpřed a na každého působí okolí. Jen možná někdy pádluje ručně proti proudu nebo když zrovna vane protivítr. Na nevhodném místě bojuje o své místo na zemi a pak se diví, proč je ten život tak těžký. Mnohdy pak přijde velká únava od namáhavého pádlování v nepříznivých podmínkách, ve vlnách a bouřích života.
Pokud plánujete rekonstruovat, sepsala jsem podrobný návod v eBooku O rekonstrukci – jak ušetřit čas, nervy i peníze, kde se obrazně tomu namáhavému pádlování proti proudu snažíme vyvarovat. 🙂
PARCELA nebo BYT
Feng Shui pomáhá člověku využít pro svůj život vliv prostředí, ve kterém se pohybuje, žije, pracuje, bydlí. Velkou výhodou při výběru bydlení bývá, když se s těmito vlivy vědomě pracuje v širším okolí, tedy vhodná země, místo, lokalita v rámci krajiny/vesnice/města, vhodné světové strany, umístění domu na pozemku a přístup na pozemek.
Pokud stavíte nový dům a můžete si vybrat parcelu, je to optimální čas, kdy Feng Shui oslovit. V praxi to vypadá tak, že parcelu fyzicky navštívím. Postavím se na místo, kde má dům stát. Pozoruji a vnímám vše ve směru jeho výhledu, co mi kryje záda, i jak vnímám boční strany. Je to vskutku důležité, z půdorysů nebo popisu se to nedá poznat. Dokonce ani video přesně nevystihne všechny faktory a vlivy, které moje tělo vnímá při fyzické návštěvě. A to nezmiňuji geopatogenní zóny, na které jsem přecitlivělá už od dětství.
Pokud plánujete dům ve svahu nebo na rovině, v řadovce nebo soliterní dům, gratuluji Vám. Máte velké štěstí si spoustu vnějších faktorů uzpůsobit svým představám.. Každá česká krajina nabízí mnoho možností: umístění cesty, přístup na pozemek, přístup do domu, na kterou světovou stranu dát okna, kde vysázet stromy. Má vliv nejen sluníčko a jeho paprsky, ale také odkud vane nejsilnější vítr, vodní plochy, toky, studny v okolí, kde je silnice, zda nejsou pod domem vodní proudy… to vše má obrovský vliv.
SETKÁNÍ NA MÍSTĚ
Při jedné konzultaci ohledně lokality domku jsem si vše pečlivě připravila dopředu podle výkresů a předpokládaných světových stran, které mi rodina poskytnula. Když jsem se postavila na místo budoucího domu v realitě, změřila skutečné světové strany, bylo všechno jinak. V zádech, kde měla být nevhodná silnice, stál jiný dům, který mi žádanou ochranu a krytí umožňoval. Což bylo dobře, protože jsem v přípravách měla poznámku, že dům je špatně natočený vzhledem k ulici, zahradě a světovým stranám… Realita se všemi dalšími vlivy mě překvapila natolik, že původní umístění domu bylo to nejvhodnější možné. Ulevilo se mně i rodině, protože stavební povolení už bylo v procesu dříve, než mě rodina oslovila. Umístění domu na pozemek je ZÁSADNÍ VÝHODOU, když stavíte nový dům, můžete si ho nasměrovat podle své volby. (Pokud do toho tedy nezasahuje urbanistický projekt celého území.)
V dřevěném domku na kopečku blízko lesa se žije jiný život než v panelovém bytě nedaleko rušné ulice v centru města.
Pokud si vybíráte byt, proces je podobný. Významnou roli zde hraje přístup do celého domu, okolí, dostupnost MHD a krajina z výhledu z oken. Jen s tím rozdílem, že pokud nám celkový dojem nevyhovuje, nebudeme natáčet dům ale sebe. Poohlédneme se prostě po jiném vhodnějším bytě. 🙂

INTERIÉROVÉ ZMĚNY
Jakákoliv oblast našeho života čas od času vyžaduje změnu k lepšímu. To staré už nevyhovuje. Potřebujeme nejprve upřímné vnitřní odhodlání dosáhnout vysněného cíle. Pak činíme jednotlivé kroky vlastním úsilím. Někdy pomůže koncentrace, někdy fyzické cvičení a pohyb, jindy změna stravy, zvyků, oblíbené otužování, jindy změna interiéru…
Feng Shui umí takto s prostorem cíleně pracovat, aby se věci v životě uspíšily, pomohly změnit k lepšímu a my ve změně vytrvali. Domov pak pracuje za nás a pro nás.
Když změníme prostředí, ve kterém žijeme, změníme se pak i my sami.
Pokud necháváme vše při starém, držíme se jistot a setrváváme v zóně komfortu. Ale pozor! Každé období v životě si žádá své a je potřeba ladit změny podle toho, zda máme na změnu energii, sílu, podporu nebo období vhodné si ji ustát. Třeba pro seniory bývá velmi těžké změnit prostředí třeba jen na krátkou dobu, aniž by je to psychicky rozladilo. Naopak mladý člověk nevydrží dlouho na jednom místě a rád mění a renovuje, lehce se přizpůsobí. Souvisí to s touhou po novém, s touhou po poznávání, objevování, na míře hladu po změně.
To, čím se obklopujeme v našem nejbližším prostředí, barvy, předměty, materiály, obrazy, nás ovlivňuje, a proto pokud záměrně to nevhodné vyměníme za podporující, dějí se divy. Změna v interiéru v nás vyvolá jiné emoce, jiné myšlenky, nálady, zažíváme jiné stavy. Po každé renovaci máme šanci vyměnit nevhodné zvyky a zavést nové rituály. Feng Shui můžeme chápat i jako hybnou sílu v rukou jednotlivce, která dokáže změnit emoce obyvatel domu. Tím pádem i jejich budoucnost a osud, pokud chtějí.

Jako architektka fengshuistka se zaměřuji na poradenství v bydlení. Baví mě inspirovat lidi v zařizování jejich domovů a tvořit harmonický prostor tak, aby byl krásný, osobitý, praktický a umožňoval růst.
Autorka eBooku O rekonstrukci – jak ušetřit čas, nervy i peníze.
Získejte eBook zdarma Příprava na renovaci, z hlediska správného načasování ZDE