Ing. arch. Lenka Široká

Pár slov o mé práci a životě

Pomáhám vytvářet domovy jednotlivcům i rodinám. 

  • V první řadě se snažím, aby prostor k životu byl netoxický a umožňoval zdravý životní styl. 
  • Pomáhám překonávat počáteční potíže se změnami, které jsou při stěhování nebo rekonstrukci potřeba, ale mohou trochu bolet.
  • Pomáhám klientům se orientovat ve svých požadavcích a prioritách ohledně jejich domova. 
  • Podporuji prostor i pomocí Feng Shui tak, aby domov přinášel zázemí, útočiště, ale i možnost expanze v různých životních oblastech.

Prostor musí člověka podporovat a umožňovat mu žít svůj smysl života. 

Pracuji v rovině projektové i konzultační, online nebo osobně.

Vytvářím konkrétní návrhy dispozic a projekty až po detailnější vypracování včetně barev, materiálů a doplňků.

Miluji inspirovat lidi při vytváření jejich domova. Nejvíce mě na mé práci zajímá klient sám, jeho příběh, jeho požadavky a výsledkem je pak interiér šitý na míru jeho životu. 

Možnost vytvářet autentické domovy podle poznávání a objevování klientovi duše je to, kam jsem se během své práce postupně krok po kroku dopracovala. To mě na té práci fascinuje. Pokud se při spolupráci nedržíme striktně hmoty a prostoru, ale začneme rozborem životní situace (osobních tužeb, přání, tlaků a pnutí), dostaneme se k příčině, ze které touha po změně pramení. Reálně změny v domě pak pomohou cíle dosáhnout.

Můj domov

Sama nebydlím v žádné velkolepé vile, ale v pěkném a prostorném bytě nedaleko Pražského hradu. Často vyjíždíme z Prahy do přírody a do mé rodné Vysočiny. Dojít do tohoto bodu vedla dlouhá cesta objevování sebe, své profese a vztahu k lidem. Za své velké životní štěstí považuji život po boku svého manžela a čtyřleté dcerky. Spolu se mnou vytváří náš DOMOV a jsou přesně těmi “díly”, bez kterých by byla moje snaha, zařídit spokojené bydlení, zbytečná.

Architektura

Když jsem studovala školu architektury, došlo mi, že se věnuje největší pozornost materiálům, hmotě, slavným jménům, hmotným stavbám, technologiím, prostorům, ale skoro žádná zmínka pochopení lidí, pro které máme tvořit. Žádná inspirace, jak se s klientem pracuje, jak se vyznat v jeho přáních a představách, ve kterých má často nejasnosti i on sám. 

Kresba, navrhování dispozic, barevné řešení, práce s prostorem mě velmi baví, ale bez poznávání klienta mi práce připadá neúplná. Mé skromné přání vždy bylo komunikovat s klientem přímo, navrhovat a tvořit pro něj jinak – víc osobně, ženským stylem, s určitým přesahem.

Jako Váhu s ASC v Rybách mě baví poznávat lidi i sebe, naše mezilidské vztahy, hledat a vytvářet krásno. Vždy mě velmi zajímala také jóga a duchovní poznávání, proto jsem byla nadšená, když se oba moje zájmy propojily ve východním učení Feng Shui. Toto učení staví člověka s jeho tělem a duší doprostřed celého dění a pro něj pak upravuje prostor, aby mu sloužil a umožnil žít naplněný a zdravý život.   

Propojení s jógou

Již dávno jsem si uvědomila, jak duše – tělo – domov spolu úzce souvisí. Abych mohla celkově fungovat, musela jsem již od dob studií prokládat dlouhé hodiny rýsování u počítače intenzivním cvičením jógy, pravidelným pohybem, sportem, plaváním.

Již od dětství jsem musela posouvat postel, abych se dobře vyspala. Vadily mi geopatogenní zóny nebo jinak zatížené prostředí. Proto jsem svůj obor a jeho směřování rozšířila o řešení prostoru i z hlediska geopatogenních zón, eliminaci elektrosmogu, správné osvětlení. 

Mé zdraví a tělo mě vždy usměrňuje, abych hledala rovnováhu. Někdy mě nabádá, abych více opečovávala hmotnou schránku – tělo, jindy se sobecky vymanila z uhnané mámy a věnovala více času svému nitru, jindy péči o prostor, zařizování, vylepšování domácnosti. Snažím se usilovat o harmonii nejen v těle (jóga), ale stejně tak i ve svém okolí (prostor a prostředí – Feng Shui). 

To, jak člověk žije a smýšlí, se zrcadlí v jeho těle a pak hned následně v jeho nejbližším prostoru – domově. 

Prostor i tělo jsou spojité nádoby. To jen pro dovysvětlení, proč se na mém webu o Feng Shui objevuje i stránka o józe. 🙂 Není to tříštění pozornosti. Naopak, mně to dává větší logiku. 

Proč Feng Shui

Feng Shui mě okouzlilo pojetím a filosofií, kde v centru dění stojí člověk se svými slabostmi a silnými stránkami. Nacházela jsem odpovědi. Čím více jsem se nořila tímto oborem, tím více jsem si byla jistá svým směřováním. A díky tomu jsem poznávala i sebe sama. Životní zkušenosti mě brousily do dnešní podoby, kdy potřebuji ke svému štěstí sdílet nabyté informace, prožitky a zkušenosti k užitku ostatním lidem.

Osobní zkušenosti

Konala jsem postupné kroky k vysněnému povolání a uplynula hezká řádka let. Stěhovala jsem se asi dvacetkrát, několikrát i mimo ČR. Testovala jsem bydlení a změny s tím související na vlastní kůži v různých podmínkách.

Spolupracovala jsem na budování tropického resortu v Pacifiku (Asie 2011-2016), kde jsem nepřetržitě celých pět let žila. Cestami po světě, studiem knih a kurzů jsem pilovala své názory a vědomosti v oboru bydlení. Díky návrhům, projektům, renovacím menších či větších jsem se učila praxi stavařiny. Konzultacemi, desítkami návštěv a diagnóz bytů/domů jsem se trénovala v kontaktu s lidmi. A stále je co objevovat a kam se posouvat. 🙂

Pokud máte rádi, tak jako já, svobodnější bydlení v nájmu, můžete více testovat a zkoušet. Máte čas a větší volnost. A až se do současného kabátu – bytu nebudete moci vejít, vyměníte ho za lepší. Pokud ale toužíte po vlastním bydlení, pak je potřeba vybírat důkladněji, aby domov měl ty správné parametry ve svém základu od začátku. A pak je učení Feng Shui i mé zkušenosti každému k dispozici a moc ráda Vám pomohu. 

Pokud byste mě potřebovali více poznat, můžete si přečíst články na téma bydlení a jógy ZDE.

Mezi mé první texty patří i článek pro maminky, který jsem tvořila, když jsem byla sama těhotná. Jmenuje se Klidný spánek pro miminko. Popisuje základy umístění postýlky pro miminko.

Těším se na spolupráci se všemi, pro koho je téma zařizování, přestavování, upravování, vylepšování DOMOVA aktuální.  

Krásné bydlení přeji. Lenka

Místa, která mě ovlivnila:

Zelená hora/Žďár nad Sázavou
Velká Losenice/Vysočina
Káthmándú/Nepál
Mety/Francie
Resort v Pacifiku
Praha
Indie
Kuala Lumpur/Malajsie
Stockholm/Švédsko
kraj Vysočina