Pohoda v domě – kamna v domě

Kdo má doma kachlová kamna, ten má skvělý ZDROJ POHODY

Kamna patří k charakteristickým rysům českého venkova. I v naší vesnici hned několik rodinných přátel kachlová kamna vlastní.  

Každý majitel kamen na obrázcích si kamna pochvaluje a investice do nich rozhodně nelituje. Jsou nadšeni, jak romantickou a vřelou atmosféru vytváří. Jak rychle z nich sálá teplo a voda v hrnci vře do pár okamžiků. Další výhodou je, že se na nich uvaří oběd, i když zrovna vypadne elektrika a člověk se ohřeje, i když topení z nějakého důvodu nefunguje.

Dobrá kamna vydrží i desítky let. 

NAŠE VARNÉ CENTRUM

My si obyčejný kachlový sporáček po babičce v naší kuchyni taky nechali. I když jsem při rekonstrukci loňské jaro zvažovala, že ho vyměníme za modernější. Nakonec zvítězila udržitelnost fungujícího.

Vyměnit ho můžeme vždycky, ale zatím nám plně slouží hlavně v chladném počasí, když potřebujeme mít větší teplo v obytné části domu, protože nám leze po zemi naše nejmladší. S manželem se skoro hádáme, kdo bude zatápět.

 • Největší výhodou OHNĚ (kamen nebo krbu) v domě je, že se rozprostírá v celém prostoru atmosféra klidu, útulna, tepla a vřelosti.
 • Oheň zahřívá nejen lidské tělo, ale i člověka ZEVNITŘ. Léčí zranění a dodává odvahu.
 • Kamna zklidňují pocitem bezpečí. Protože v nás prostě stále zůstává zkušenost, že kdo má oheň, ten přežije. Máme zajištěné teplo, světlo a místo, kde si připravíme jídlo. 

Každý krb i kamna přináší pocit domova a rodinnou pohodu. Přitahují k sobě všechny členy domácnosti. 

Krby se hodí do větších obytných prostor bytů i domů. Kachlová kamna si pořizují majitelé domů a bývalých venkovských usedlostí. Nesou v sobě genius loci (ducha místa). 

Ještě bych dodala, že i moderní interiér může mít svá moderní kachlová kamna. Nemusí jít vždy o venkovský styl. Hnědá nebo bílo modrá kombinace bývá velmi elegantní volbou.

GENERÁTOR FINANCÍ a RODINNÉHO ŠTĚSTÍ

Přesně pro všechny tyto výše zmíněné vlastnosti se ve Feng Shui považuje sporák a varné centrum jako zdroj rodinného štěstí. I když je pak skutečný oheň nahrazen indukcí nebo elektrickým sporákem. Kdo se stará, aby jeho symbolický oheň v domě fungoval, pravidelně “hořel” a byl čistý, tomu se pak daří i v rodinném životě. 

Tam, kde se moc nevaří a varné centrum je většinou vychladlé, tam se pravděpodobně ani rodina neschází ke společnému jídlu. Pak není moc variant, jak udržet teplo rodinného krbu, upřímný zájem o sebe navzájem. Srdce domu je studené. 

Hlídejte si fungující všechny hořáky (plotýnky), protože sporák a troubu nazýváme generátorem vitality a financí. Vychází to z toho, že kdo se dobře nají a nestrádá, ten je vlastně bohatý. V dnešní době k tomu sice potřebujeme milion jiných znaků, abychom se cítili finančně zajištění, ale ve své podstatě je to jednoduché. 

Pokud pořád sháníte potraviny ve slevách, v hlavě vám jede, kde ušetřit, tak plnohodnotný pocit hojnosti neprožíváte. I kdybyste měli na kontě statisíce, k pocitu dostatku to nestačí. O tom se většinou rozhoduje v kuchyni a hlavě.

Kuchyně se svým varným centrem patří k nejdůležitějším místům v domě. Hned po vstupu do domu a ložnici tedy zaujímá ve Feng Shui své krásné 3. místo.

TECHNICKÉ OKÉNKO
 1. Pokud v bytě, domě máte stará kamna a komín, pak je to super místo, kde se dají nová kamna nebo krb zrenovovat.  Jde to celkem jednoduše a bez papírování.

 2. Pokud si kamna nebo krb toužíte zbudovat nově, potřebujte komín. Pokud nestojí ani komín, už  to vyžaduje povolení stavebního úřadu a odboru životního prostředí, nevyjímaje vyjádření hasičů. To už určitá peripetie a jisté zdržení s tvorbou projektu je, ale stále je to lehce řešitelné. Nenechte se odradit, určitě to stojí za to. Celá rodina vám pak bude vděčná. 

Komín lze budovat uprostřed domu, což vyžaduje zásah do střechy nebo také při venkovní zdi nedůležité strany domu. (Rozhodně ne na hlavní fasádě). 

Kachlová kamna můžete udělat: 

 • Menší kamna s topeništěm i kobkou v jedné místnosti.
 • Kamna oddělená zdí. Topeniště v kuchyni, chodbě nebo ve sklepě a kobkou třeba v obýváku. 
 • Lavička bývá skvělou volbou. Nejlépe mít tak i lůžko na peci, jako měl Honza z pohádky. 

Kolem otevřeného ohně musíte mít nehořlavou podlahu. V předním směru od topeniště alespoň 0,5 m a do stran 0,2 m. To se dá zajistit dlažbou nebo i položením skleněné desky na již stávající podlahu třeba ze dřeva nebo vinylu.

ZÁVĚR

Vhodným umístěním krbu nebo kamen v rámci dispozice domu si můžete přivést do života spoustu POZITIVNÍHO. 

 • nadšení a radost do prožívání
 • entusiasmus
 • víru sama v sebe
 • ocenění od druhých, slávu a uznání
 • i větší dávku humoru

To všechno živel OHNĚ umí. Kromě rodinného štěstí život dostane větší grády a šťávu. 

Zemským typům jako já, kamna přinesou do života velký příval energie, který tolik ze svého okolí potřebují čerpat. 

Hodně vřelosti od vašich blízkých s kamny i bez kamen vám do života přeje Lenka.