Zde se pokusím lehce nastínit, co není obecně zřejmé (zaměřuji se na téma rodinného bydlení): ➡Architekt zajišťuje jiný druh služby než projektant.
ARCHITEKT
▪️S architektem řešíte dispoziční a prostorové řešení. Dále estetickou stránku bydlení nebo interiéru. Dispoziční návrh znamená, že s vámi prochází a navrhuje nejvhodnější uspořádání místností a úprav. Navrhuje vhodné, logické a úsporné řešení. Doporučí ze svých zkušeností vylepšení nebo zredukování zadání, pokud to pozvedne celkový výsledek.
▪️Prostorově s vámi řeší nejlepší vhodné rozměry, proporce, směrování podle světových stran, přístup do domu i orientaci vzhledem ke sluníčku.
▪️Jeho službou je i estetická kvalita a materiálové řešení interiéru, včetně doplňků.
▪️Architekt hledá řešení v několika variantách. Ty s vámi diskutuje a projednává, než vznikne ten FINÁLNÍ návrh. Většinou vás a vaši rodinu během procesu dobře pozná. Toto sblížení a poznání vašich preferencí a životních hodnot i stylu je pro kvalitní návrh velmi žádoucí.
Jeho výstupem je architektonická studie. Studie se nepředkládá na úřadech a nepodléhá schvalování.
To znamená, pokud máte tuto výslednou variantu řešení vašeho bydlení hotovou, pak si tuto architektonickou studii přebírá stavební projektant a řeší se technologie, stavební postupy, stavební materiály, konkrétní ceny atd.
Architekt může být autorizovanou osobou, což znamená, že podstoupil 5 let praxe a složil příslušné zkoušky. Je tedy zapsán v ČKA (české komoře architektů). Taková osoba pracuje většinou v týmu a tedy vám zajistí i následnou projektovou stavební dokumentaci.
V běžné praxi se tedy řešení prostoru dělí na:
A) architektonickou studii (od architekta)
B) projektovou stavební dokumentaci (od stavebního projektanta).
I v případě architekta s autorizací očekávejte, že bude práce rozfázovaná na dvě části – studii a projekt.
PROJEKTANT
▪️Stavební projektant vám vypracuje celkové řešení po technické stránce a samo o sobě je tato činnost rozsáhlá a složitá. Proto od něj většinou nemůžete čekat, že s vámi bude ladit prostorové řešení a vymýšlet s vámi varianty rozmístění místností, a zda budete mít dostatek místa k životu.
Projektant je nejen stavební, ale také projektant elektrotechniky, vzduchotechniky, požární bezpečnosti a další specializace, které budete především při novostavbě potřebovat.
Projektové dokumentace (různých profesí) se předkládají na úřady a musí být vypracované autorizovanou osobou (musí mít razítko), podléhají schválení a kontrole.
SHRNUTÍ
🏠Potřebujete řešit renovaci nebo rekonstrukci, změnu domova především po estetické, prostorové stránce nebo vymyslet novou dispozici, upravit interiér, pozvednout prostor k životu?➡ Pak hledejte architekta (klidně i bez autorizace).
🏠 Hledáte především stavební nebo jinak technické řešení? ➡Hledejte projektanta, nebo specialistu na daný obor, případně architekta s autorizací.
🏠Potřebujete staticky zhodnotit vaši nemovitost při renovaci nebo koupi? ➡Určitě hledejte autorizovaného statika.
Potřebujete s někým prodiskutovat své zadání? Napište mi, jsem architektka a fengshuistka. Ať se dílo podaří. 🙂 Lenka
Foto z titulky – slavnostní otevření Europlasmy na Zličíně (Praha), květen 2023. Tým, který se podílel na návrhu a realizaci této pobočky.

Jako architektka fengshuistka se zaměřuji na poradenství v bydlení. Baví mě inspirovat lidi v zařizování jejich domovů a tvořit harmonický prostor tak, aby byl krásný, osobitý, praktický a umožňoval růst.
Autorka eBooku Renovace plyne hladce.
Získejte eBook zdarma Příprava na renovaci, z hlediska správného načasování ZDE