JAKÁ TAJEMSTVÍ SKRÝVÁ SKLEP?
Záleží na tom, jak se uklízí, nejen v domě ale i na duši.
Když se renovuje a upravuje ve SKLEPĚ, je to podle Feng Shui zásah do našeho PODVĚDOMÍ. To pak vyplavuje stavy a situace, o kterých jsme neměli ponětí a nebo jim nevěnovali potřebnou pozornost.
Pozor na prostory, které nejsou na první pohled vidět. I tato místa udržujte v čistotě a mějte věci uspořádané. Sklepní prostory se často zaplavují nepotřebnými, odloženými, rozbitými věcmi, a to pak může vyvalit opravdu nehezké záležitosti do našeho života. Nejvíce akceptovatelné jsou sezónní věci, které občas vytáhneme na “světlo boží”.
Sklepy působí na celý dům, protože patří k základu a ten podporuje patra nad sebou. Když jsou sklepní prostory zvlhnuté, ponuré, temné, zanesené a zatarasené nepřináší to užitek. Problémy se sklepem mohou vyvolat nestabilitu v rodině, zaměstnání a neblaze působit na zdravotní stav. Když se sklep vyčistí, možná to vyřeší dlouhodobé obtíže nebo se vyjasní životní situace.
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA
V jednom rodinném domě mají takový klasický sklep s kotelnou, prádelnou a prostorem na skladování dřeva. Tedy takový teplý sklípek, kam chodí majitelé celkem rádi přikládat v zimě dříví do kotle. Naštěstí zde neskladují úplně všechno nepotřebné z horních pater, pouze dřevo, papíry na podpal apod. K tomuto účelu slouží jiné části domu, o kterých nyní psát nebudu.
Když se pustili do výměny kotle a úpravy topení, byl to zásah hlavně ve sklepě. Nejdříve se vyklízelo a bílilo. Tyto činnosti samotné nepřinesly tak razantní změnu.
Ovšem jakmile se vyměnil kotel a některé trubky v domě, udělala se zkouška instalace tak jedno potrubí ke koupelnovému radiátoru prasklo. Voda začala zaplavovat sklep. Potrubí někde ve zdech po cestě ke koupelnovému radiátoru nevydrželo tlak nového čerpadla.
Nastala komplikace, zdržení, netekla majitelům domu týden teplá voda. Naštěstí ještě nebyla topná sezóna a nebyl takový problém počkat, až se topenáři vrátí na místo, kde měli mít hotovo.
DOSLOUŽILO
Je jasné, že věci mají svou životnost a musí se vyměnit. Občas ale překvapí moment, kdy se věci pokazí. Často v ten nejméně vhodný.
V tomto případě to nebylo tak “bolestivé”. Možná tento “průval v podvědomí” nebyl tak hrůzný, protože sklep nebyl tak klasicky zavalený věcmi a nepředstavoval pro majitele takovou zátěž.
Přesto to nebylo úplně bez komplikace. Zásahem do sklepa se podle symboliky Feng Shui dalo předem očekávat, že se ve starém domě něco přihodí. A když sklep představuje podvědomí, tak je více než pravděpodobné, že se něco starého probudí a bude to chtít pročistit.
Při každé rekonstrukcí je potřeba vždy tak trochu počítat, že se něco může pokazit, zdržet, zkomplikovat, něco doslouží a bude se muset vyměnit. Ve starších domech to platí o to víc.
ŠŤASTNÝ KONEC
Majitelé domu cítili zásah do sklepa a tedy podvědomých základu jejich životů celkem razantně ale ne tragicky. Po praktické stránce týden neměli teplou vodu, záležitost se lehce prodražila, stála více času, úsilí a muselo se vytvořit úplně nové potrubí vedoucí k topení v koupelně. Oba manželé měli týden nachlazení, pociťovali velkou únavu, samozřejmě přišlo lehké zklamání z nečekané komplikace. Ale během 21 dní – lhůty změn – se vše v dobré obrátilo. Zajímavý postřeh z rodiny byl, že v ten samý čas řešili zdraví všichni jejich potomci, i když už spolu nebydlí.
Co se týče synchronicity, tak i u mě v bytě v přibližný čas vyměňovali termostatické kohouty u topení a budovaly se sklepní kóje v našem nájemním domě. 🙂
PRVNÍ FÁZE RENOVACE VŽDYCKY BOLÍ
Vždycky, když se něco vyhazuje, vyměňuje, posouvá to životy obyvatel v domě k lepšímu, ale téměř vždycky to v první fázi bolí (únava, nechuť věci vyhazovat, uklízet, málo času, stres, požírá to mnoho energie a nasazení). Uvolní se ale PROSTOR (v domě i životě) pro něco nového a svěžího. Energie může proudit, kam dříve nemohla. Často je v průběhu dění ta změna tak razantní, že se s ní v první fázi těžko vyrovnává, ale pořád se to dá zvládnout.
Ale to je prostě život! Slabé chvilky a komplikace posouvají naše žití k opravdovosti, hloubce a duchovnímu zrání. Bez toho by to nešlo.
Někdy ta změna – rekonstrukce – způsobí i nemoc nebo zasáhne nejslabší místo, které můžeme mít každý jinde. Každý má pak jinou kapacitu i rychlost, jak se s tím vyrovnává.
Až se s danou situací smíříme, pročistíme staré nastavení, vše se pak uklidní a přinese to požadovaný prospěch.
Nevzdávejte to v průběhu probíhající rekonstrukce! V náročnějším případě je potřeba VŽDYCKY trpělivost a vydržet. Pomáhá také přijmout s pokorou výzvu a hledat, co ona situace v životě způsobuje, jakou informaci a symboliku to pro život přináší.
Hodně štěstí přeji všem při hledání těch správných souvislostí. Lenka
Jako architektka fengshuistka se zaměřuji na poradenství v bydlení. Baví mě inspirovat lidi v zařizování jejich domovů a tvořit harmonický prostor tak, aby byl krásný, osobitý, praktický a umožňoval růst.
Autorka eBooku O rekonstrukci – jak ušetřit čas, nervy i peníze.
Získejte eBook zdarma Příprava na renovaci, z hlediska správného načasování ZDE