Vůně domova

DOJMY 

Předvánoční čas, který právě prožíváme, nám vnáší do života spousty vůní a tedy i spousty dojmů a prožitků spojující s rodinou pohodou, pohádkami a zimními prázdninami.. Specifickou vůní našich domovů se stává napečené cukroví či vůně vanilky. S blížícími se Vánoci se přidává do mixu všech vůní i vůně živého jehličnanu-stromečku, více pronikavá čistící vůně františka a aroma svíček nebo kadidlo používané v kostele.

Která vůně vám nejvíce připomíná Vánoce?  Mně osobně čerstvě upečené vanilkové rohlíčky.

SPECIFICKÁ VůNĚ

Pokud pominu načasování Vánoc a zaměřím se na obecnou rovinu, tak se zamýšlím jakou vůní bývá charakteristický můj domov většinu dnů v roce? Je to specifický rys, který rozhoduje o tom, jakým lidem se u mě bude líbit, jaká vládne doma atmosféra.

Ovlivní i to, na jaké vlně se ponese většina rozhovorů, jestli se mi dobře spí a usíná, i jaké lidi k sobě přitahuji.

Už od svého dětství jsem byla uchvácena, že každý domov voní jinak a každá rodina měla svůj specifický mix vůní a vjemů. Pamatuji si mnohé vůně.

Čichová paměť je totiž nejlepší a nejrychleji bez okolků spojí s danou vzpomínkou. Když jsem začala podnikat návštěvy ke svým kamarádkám, obrovsky mě bavilo v předsíni hádat, z čeho se vůně jejich domova skládá. Než se kamarádky oblékly a připravily, bývalo dost času. Vůně u nich byla totiž jiná než ta naše a při vchodu byla vždy kontrastní s čerstvým vzduchem venku. Většinu domovů ovládla vůně pracího prášku nebo čistícího prostředku, který rodina používala. Občas zavanula vůně květin nebo zahrádky. Jinde to byla vůně psa, který číhal u vchodu, výjimečně smradlavé boty z pole 🙂 (vyrůstala jsem na vesnici a stále se tam ráda vracím). Nebo parfém maminky, která domov opečovávala. Měnilo se to dům od domu, ale nikde to nevonělo stejně jako u nás doma. 

SPOJUJE S PROŽITKEM

Vůně nás spojuje s prožitkem, s emocí, se vzpomínkou, s osobou, s prostorem, s domovem… silně, přesně, bez okolků, přímo a rychle. 

Vůně našeho vstupu do domu působí jako náš PRVNÍ DOJEM.

Nikdy se nesmaže, vždycky si ji budou nově příchozí lidé pamatovat. Dokonce podprahově rozhodne o tom, zda se k nám návštěva (klienti) opět vrátí nebo už je nikdy neuvidíme.

HLEDÁNÍ NOVÉHO

Kdykoliv sama pro sebe nebo s klientem hledám nový byt, vždy mě jako první při příchodu do domu zajímá příjezdová cesta/chodník a hned pak následuje, zda jsou dostatečně daleko popelnice. Smrádek při vstupu není dobrá vizitka.

Kdykoliv vcházíme do domu, přinášíme si svěží impulz a všechnu energii. Pokud projdeme neviditelným tunelem zatuchlých odpadků, naši energii a sebe obalíme závojem nepřízně. Štěstí i zdraví berou nohy na ramena, a to nikdo nechceme.

Vůně nás při prvním kroku do jakéhokoliv prostoru věrně informuje nebo varuje, o jaký prostor se jedná. Nedá se to ničím zamaskovat, ani úklidem, ani nepořádkem, ani omluvami, výmluvami… stejně si váš čich udělá jasno během prvních pár vteřin. 

JAPONSKÉ TYČINKY

U nás doma nejčastěji používám japonské vonné tyčinky, které jsou jemné a lehké, podpoří a povzbudí. Těžkým vůním se vyhýbám, protože často způsobují bolest hlavy, i když při tom dostatečně větrám. Také difuzér nebo aroma lampička na aroma oleje jsou samozřejmě nedílnou výbavou snad každé domácnosti.

Jako úplný základ zmíním levanduli, která pomáhá před spaním nebo stresu uklidnit, citrusy povzbuzují, eukalyptus pročistí dýchací cesty. 

BYLINKY

Svazeček sušené šalvěje používám při velkých očistách celého domu, třeba na jaře nebo po obdobích nemoci, aby se prostor také ozdravil-proměnil. Doporučuji dělat v době, kdy není manžel ani sousedé doma. Zapálená šalvěj působí jako silně aromatické vykuřovadlo, a proto to každý nesnese a netoleruje. 

HURÁ NA NÁVŠTĚVU

A tak, až se zase vydáme k někomu na návštěvu, můžeme při setkání u nich doma během prvních vteřin a pozdravů pilovat svůj fengshuistický čich a odhadnout jaký mix tvoří jejich esenci.

Jak nám to tam voní a jaké pocity to vyvolává. Je to zábava a skvělá pomůcka, která spojuje s podvědomím a dává nám přesné signály. Bylo by praktické zjistit, jaké vůně komu v rodině navozují laskavé vztahy a pevné rodinné zázemí. Bohužel na to neexistuje obecný recept, načichat si to musí každý sám…

Tam, kde se vám to líbí, musí vám to i vonět 🙂 a naopak.

Krásné Vánoce přeji!