Jóga v těhotenství – teorie

Pohyb je krásný vyjadřovací prostředek, a to v mnoha podobách, ať už v tanci, chůzi, gestech, sportu či józe. Při cvičení jógy jde o pomalý a vědomý pohyb těla. Věnujeme se vnímání našeho těla v přítomném okamžiku v závislosti se změnou pocitů a nálad, který pohyb vyvolává. Tělo totiž prozradí své limity, kde jsou bloky, bolest, ztuhlost a kde naopak pružnost, síla a koordinace. Tělo, dech, soustředěnost hrají jednu velkou symfonii, a ta je podstatou při každém ladném pohybu. Pohyb vyjadřuje naší osobnost. V józe jde navíc i o ovládání nás samotných, kdy své tělo cíleně řídíme, překonáváme. Stává se pružnější a flexibilnější, čím více se do cvičení dokážeme ponořit a pochopit, co v nás pohyb (asána) rozehrává. Postupně k práci s tělem přidáváme práci s dechem a myslí, změny nálad k dobrému, ale vše se učíme přidávat pozvolna během dlouhodobého cvičení. Tento jógový tréning se nám pak hodí v běžném životě a v období těhotenství především. V těhotenství se tělo ženy mění podle působení hormonů, změna váhy a tvar těla, přichází jiné dýchání, pomalejší pohyby a chůze… a to vše mnohdy od prvních dnů, nečekané změny s sebou někdy přináší i nepříjemné pocity, stres a psychický tlak, jak se s danou situací vyrovnat. Je to však přirozený stav a právě jóga nám v tomto období může být velkým pomocníkem k vyrovnání s těmito změnami fyzickými i psychickými.

V první fázi těhotenství se musí velmi opatrně. Obecně se jógové asány doporučují v období prvního trimestru vynechat stejně jako jiné sporty, protože jde o velmi křehké období ženy, ale především plodu. Pokud s jógou začínáte, tak určitě toto doporučení neporušujte. Pokud jste zkušená jogínka, i tak se poraďte s lékařem, zda Vám nic nebrání, ale posilování břicha, houpání na břiše, kroucení břicha nebo stojky, pozici svíčky apod. bych rozhodně nedoporučovala ani ostříleným jogínkám. Proto v období prvního trimestru doporučuji hlavně hodně spát a vést pravidelné klidové relaxace v leže, případně s pokrčenými koleny, kdy se budoucí maminka snaží uvolnit celé tělo, zpomalit nádech a výdech, zbavit se stresu, neuvěřitelného nárůstu únavy, či případných obav. Navodit klid harmonie, vyrovnanosti a souladu s přírodou znamená mnoho, co pro své děťátko můžete v tomto období udělat.

Samotné cvičení od druhého trimestru vyžaduje trpělivost. Je nutné ho brát zodpovědně a sledovat své pocity a instinkty, ale také se patřičně uvolnit a pohyb si užít, radovat se z něj. Jakmile setrváme v módu radosti a nadšení, přináší to blahodárné účinky pro maminku i miminko..

Benefity jógy v době těhotenství: fyzické

  • zajistí správné držení páteře i při zvětšujícím se bříšku
  • posiluje svaly pánevního dna
  • zlepšuje činnost vnitřních orgánů
  • působí proti zácpě a jiným trávicím obtížím, tak častým v tomto období…
  • odstraňuje obtíže jako bolesti zad, otoky nohou,…

Benefity jógy v době těhotenství: psychické

  • zlepšuje celkovou přizpůsobivost, což je důležité především v období těhotenství, kdy se organismus celkově hormonálně přelaďuje
  • správné zacházení s dechem a tedy i myslí
  • intenzivnější vnímání sebe, svých pocitů a pocitů miminka
  • zlepšuje náladu a zvyšuje příliv energie
  • přináší uvolnění, potřebný klid a harmonii

Cvičení zahrnuje vhodný výběr jógových pozic, modifikovaných právě pro toto období, kdy se vyhýbáme jakémukoliv stlačování břicha, ležení na něm, zvedání pánve nad úroveň trupu, propínání břicha nebo jeho přílišné kroucení. Cvičení je v pomalém, klidném a jemném tempu nejlépe při relaxační hudbě. Zkoumáme v sobě odezvy pohybů. Neměníme pozice příliš rychle, protože krevní tlak často kolísá a mohou se objevovat i mdloby. Výdrž v asáně provádíme nejprve několik sekund a postupně můžeme navyšovat. Asány by měly na sebe patřičně navazovat. Po každé asáně zařadíme vždy fázi relaxační, odpočinek v lehu. Potřebujeme-li více relaxovat než cvičit, dělejme to tak. Uvolnění pro nás může být účinnější než cvičení. Až zesílíme, může se to obrátit. Na závěr se oddáme uvolňující relaxaci, která završí celé cvičení.

Dodatek:Pro maminky, co mají své tělo velmi zpevněné, ve svém životě hodně před těhotenstvím sportovaly, plavaly, cvičily, posilovaly, těm doporučuji k asánám zmíněným v praktické části přidat uvolňující kroužky pánví, houpání boky do stran, podsadit pánev a uvolňovat pohyby dopředu – dozadu oblast podbřišku. Mnohdy se totiž stává, že pokud je žena velmi zpevněná, přirozené otevírání během porodu bývá pomalejší a složitější, proto pomůže předem trénovat uvolňování (místo zpevňování) těchto vnitřních svalů.