Deset minut relaxu

Relaxace pro radost

(Použitá hudba: Kevin MacLeod – Windswept, Adding The Sun; Josh Woodward – Already There Instrumental)

(Relaxaci je možné stáhnout po kliknutí na tři tečky vpravo.)

Když naši mysl zaplaví krátkodobá obava, strach nebo tréma, nadechneme se, posbíráme všechnu odvahu a uděláme potřebné kroky vpřed. Když nás pohltí obavy dlouhodobé, paralyzují nás mnohem víc. Potřebujeme se k tomu všemu ještě den co den motivovat k pozitivnímu pohledu a věřit, že všechno dobře dopadne. A to už je vysoké duchovní cvičení. Udržet si vnitřní motivaci a pevnou víru patří k nutným hodnotám, které se hodí v mnohých oborech nejen v těch spirituálních.

Pokud se nacházíme v době hibernace, kdy potřebné kroky k akci ještě dělat nemůžeme, bývá to nejtěžší období. Doba čekání na cokoliv, z čeho máme obavu, je několikanásobně horší než samotné zažívání toho stavu. Dát si na chvíli pauzu od všeho, čas na rozmyšlenou, se zdá jako rozumné využití nynější doby čekání. Udržet si odstup a nadhled nad danou situací. Zesílit vnitřní světlo. Techniky, jak své vnitřní světlo (zdraví, inspiraci, bystrého ducha, soucit) akumulovat a udržovat, jsou různé, například relaxace. Mou motivací připravit mluvenou relaxaci níže bylo, si toto období krize neodtrpět, ale vědomě si odpočinout. Povzbudíme-li svého ducha a necháme-li přijít inspirující a ochranné síly, žije se lehčeji a radostněji. 

Nejde začít meditovat, když neumíme relaxovat… Pokud chceš začít skutečně meditovat, musíš se umět kvalitně soustředit, aby to nebylo jen pouhé bloumání mysli. Pokud se chceš umět perfektně soustředit, musíš nejdříve umět správně relaxovat. A vědomá relaxace v poloze Shavasány (leh na zádech) v jógové praxi patří k nejtěžším asánám právě kvůli tomu, že skutečně vědomé uvolnění na všech úrovních (tělo, mysl, duch) přichází až po častém a pravidelném praktikování. Tři základní kroky: Relaxace – Koncentrace – Meditace navazují na sebe v tomto pořadí.

Věřím, že dobře provedená relaxace těla, mysli a psychiky, dokáže léčit a pomoci správnému chodu všech buněk v těle, uklidnit nervy a občerstvit mysl tak, aby se správně rozhodovala v jemných a duchovních vibracích. Za duchovně naladěnou myslí, přichází správná slova a činy

Dopřejme si relaxaci zaměřenou na náš hrudník. Pouhých 10 min odpočinku, a pokud to jen trochu půjde, setrvejme v odpočinku, případně spánku, i po skončení. Pevné zdraví a silného ducha přeji nám všem nyní i v časech budoucích.