Dotaz klientky:
Co byste použila v bytě jako Feng Shui očistu, když jsme se nedávno nastěhovali, malovali stěny a uklízeli? Hlavně jako očistu po bývalých nájemnících? (pozn. Nepoužíváme klasické vonné tyčinky, manžel je na ně alergický. )
Odpověď:
Doporučila bych nenáročnou praktickou očistu, kterou může provádět každý. Dala bych si ale záležet na svůj záměr, myšlenky a na co se během činnosti soustředím. To rozhodne o tom, jak moc bude očista účinná.
Pokud mi bude bloumat hlava někde jinde a nebudu se na úklid a záměr soustředit, bude to více podobné běžnému uklízení. Když přidám k uklízení v hlavě přání: Očistit si prostor po bývalých nájemnících a budu se na tuto změnu co nejvíce soustředit, nebo dokonce i svým způsobem modlit, zpívat mantry, bude to více rituálně magická činnost.
PRAKTICKÉ KROKY
1. Vyberte vhodný den
Očistu bych prováděla ve dne. Nemělo by pršet nebo být příliš zataženo. Rozhodně nedělat v době bouřky. Nejlépe vyberte slunečný den v dopoledních hodinách, kdy je v domě co nejméně lidí a ve vzduchu vládne energie dřeva, tak jako každé ráno.
2. Očista šalvějí
Psala jste, že nepoužíváte vonné tyčinky, ale jsou vonné byliny, které rituálně očistí prostor po bývalých nájemnících velmi důkladně. Když zapálíte svazek sušené šalvěje, v době kdy nebude manžel doma a projdete celým bytem i všemi zákoutími, změníte tím silně a rychle atmosféru bytu. Toto se provádí na úplném začátku, ještě před umýváním podlahy, a až pak následuje krok větrání, které tuto těžkou vůni vyžene ven. Ale pokud byste to necítila jako dobrý nápad, tak tento krok můžete vynechat.
3. Podlaha je základ
Znovu bych doporučovala umýt podlahu ekologickým po citrusech vonícím dezinfekčním prostředkem. Nebo čistou vodou ovoněnou esenciálním olejem. Použít můžete i několik kapek máty peprné do teplé vody místo dezinfekčního prostředku. Stěny máte znovu vymalované, jak jste psala, tak jsou očištěné. Při mytí podlahy si můžete představovat a soustředit se, že vodou malujete nový level – vrstvu pro váš nový začátek bydlení v bytě.
4. Větrání
Pak bych doporučila alespoň 20 minut větrat v každé místnosti, mírný krátký průvan mezi místnostmi rychle protočí energii. Pokud svítí sluníčko, tak to nádherně rozproudí aktivní energii v bytě. (V době průvanu nemusíte být doma. Krátká procházka nebo chvilka na terase nebo zahrádce pomůže i Vám načerpat sílu na další kroky.)
5. Smyčcová hudba
Pokud jste před očistou cítila velké zatížení od minulých nájemníků, nebo jste je dokonce znala a něco se Vám nelíbilo, pak doporučuji prostor očistit ještě hudbou. Můžete použít zvuk zvonků, tibetské mísy, chorály, nebo zpěv manter, ale ráda používám a doporučuji smyčcovou hudbu, která má jemné a duchovní vibrace.
Pustila bych na „plné pecky“ (tak hlasitě, co si můžete dovolit vůči sousedům) smyčcovou hudbu klidně z Youtube. Smyčce neuvěřitelně vyčistí – “vyšmidlají” prostor a nabíjí jemnou energií. Hudba může postupně snižovat razanci, od nejráznějšího tempa k nejjemnějším tónům. Zase nemusíte být v tu dobu doma. Zvolila bych playlist hudby, adekvátně zesílila a šla na 30-45 min na procházku.
6. Lehké ovonění
Na závěr většinou zapálím aroma lampu s oblíbeným esenciálním olejem nebo zapálím japonskou vonnou tyčinku, které jsou mnohem jemnější. Ve vašem případě doporučuji aromalampu nebo difuzér s esenciální vůní. (Lehké svěží vůně.)
7. Květina jako symbol života
Ráda ještě kupuji jako zakončení očisty novou květinu, buď řezanou nebo v květináči, abych přinesla nový prvek života do domu. Pak už jen porovnat všechny věci na své místo a měla byste se v novém bytě cítit úplně jinak.
Tuto očistu můžete provádět i po delší nemoci, po dlouhé zimě nebo po náročném období v životě. Jednoduše v jakékoliv době, kdy potřebujete do bytu i do života vlít nový příval energie a nové impulzy.
Hodně štěstí!
Jako architektka fengshuistka se zaměřuji na poradenství v bydlení. Baví mě inspirovat lidi v zařizování jejich domovů a tvořit harmonický prostor tak, aby byl krásný, osobitý, praktický a umožňoval růst.
Autorka eBooku O rekonstrukci – jak ušetřit čas, nervy i peníze.
Získejte eBook zdarma Příprava na renovaci, z hlediska správného načasování ZDE