Jak barevně sladit domov, aby nebyl sterilně bílý ani přehnaně křiklavý nebo přeplácaný? Při výběru nových barev na zeď se mnozí drží zpátky a stále tolerují pouze bílou případně smetanovou barvu zdí. Ti odvážnější se pustí do experimentu. Většinou se řídí vlastním vkusem, možná trochu povahou nebo aktuální potřebou. Pokud si interiér měníte bez poradce (designera, architekta) tak trošku podumejte, co změnou chcete docílit.
Tak jako barvy naší aury, tak o nás barvy v bytě hodně vypovídají. Proto se vyhněte všem těm khaki, šedo špinavé, špinavě bílé, křiklavě zelenožluté a obecně křiklavým a příliš sytým barvám.
Barevné odstíny stěn odstartují velkou změnu ve vašem životě. Mnohem větší než jen posunutí nábytku, výměna povlečení nebo běžný úklid. Výměna barev je změnou zásadní. Většinou se při stěhování a vyklízení před malováním vyhodí a vyselektuje spousta věcí, které již neslouží nebo jste na ně zapomněli. Není to však změna nevratná, proto se nebojte trochu experimentovat.
Proti běžné životní stagnaci a zavalení se zbytečnostmi v bytě i životě doporučuji výmalbu pokojů plánovat po 3-4 letech. Klidně po etapách jednotlivých pokojů. Neuvěřitelně vám to přinese uvolnění a lehkost, nastartuje novou etapu života a není to zase tak nákladná a náročná změna. Většina rodin si s malováním pokojů poradí i sama.
Není bílá, jako bílá
Bílá barva je sice elegantní a kombinovatelná ke všem barvám, přesto Feng Shui odborníci zjistili, že bílá barva na stěnách a dlouhodobý pobyt v ní nás činí neviditelnými, a vyčleňuje nás nebo my se vyčleňujeme ze svého okolí. Život v bílé barvě bývá těžký, především pokud se jedná o dlouhodobou záležitost.
Na krátko se bílou obklopujeme v dobách, kdy si chceme ujasnit myšlenky, srovnat si život anebo potřebujeme ubrat od vlivů a impulzů z okolí nebo když je toho na nás nějak příliš.
Naopak do barevných stěn se oblékáme, pokud potřebujeme ubrat nudy nebo lačníme po vzruchu z okolí. Období stagnace už skončilo a my se hodláme začlenit do společnosti, i kdyby změna znamenala přesun mimo zónu komfortu.
Protože ZMĚNA znamená ŽIVOT, a mládí od stáří odlišuje míra strachu ze změn.
Celý článek je inspirací, jakou škálu vlastností si zvoleným odstínem pozveme do svého života. Barvy podle Feng Shui se v základu rozdělují podle životních oblastí (baguí) a jím přidělených živlů. Pokud znáte jednoduchou charakteristiku živlů, pak vám následující seznam napoví, jakou barvou si to do života přilákat.
Živly
VODA (Oblast 1 KARIÉRA)
– černá, modrá, blankytná
***
DŘEVO (Oblast 3 RODINA, Oblast 4 BOHATSTVÍ)
– všechny odstíny zelené, tyrkysová, barvy dřevin a dřev
***
OHEŇ (Oblast 9 DOSAŽENÍ)
– oranžová, červená, pestrobarevné vzory, červenozlatá kombinace
***
ZEMĚ (Oblast 2 VZTAHY, Oblast 5 CENTRUM, Oblast 8 MOUDROST)
– od pískové, přes žlutou, smetanovou, po hnědou
***
KOV (Oblast 6 POMOCNÍCI, Oblast 7 DĚTI)
– bílá, stříbrná, zlatá, šedá, růžová, fialová, všechny barvy kovů
Použití barev
Někteří doporučují podporovat barvu živlu i na stěnách pokoje podle toho, kde se pokoj nachází dle rozdělení Lo Shu čtverce (obdélníku). Případně zvolit barvu „rodiče daného živlu“, tedy podporovatele. Např. v zóně Bohatství je doma živel Dřevo a jeho rodič je živel Voda. atp.
Ale tento způsob aplikace barev v interiéru mi osobně nevyhovuje. Ladně, decentně a s citem sladit barvy domova vyžaduje větší úsilí. Je třeba spojit mnohem více vlivů a faktorů než pouhou lokalitu jednotlivých pokojů v rámci půdorysu.
Kombinace vlivů
Při návrhu barev se snažím o vhodnou kombinaci a kompromis mezi těmito vlivy (pořadí hraje roli):
- Styl celého interiéru
- Funkce jednotlivých pokojů
- Povaha majitelů
- Podporující barva podle Lo Shu čtverce pro podporu daného živlu
Funkce pokojů
Osobně se více řídím FUNKCÍ pokoje jako takového a míry, jak moc jsou majitelé domova nakloněni experimentovat a pustit si barvy do života. Půjde-li o dětský pokoj budou ve hře jiné odstíny a škály barev (veselejší, odvážnější, pastelové) než v případě kuchyně nebo ložnice (decentnější, zemitější). Tedy pro zjednodušení upřednostňuji volit barvu stěn pokojů více podle funkce a využitelnosti pokoje než podle přesného místa a dispozice podle Lo Shu čtverce rozdělující prostor na životní oblasti.
Osobní tip
Dále je vhodné se zamýšlet nad interiérem jako celkem. Mnozí architekti rádi používají třeba jednu barvu, která prochází v detailech celým prostorem. Může to být barva stěn, linka promítnutá do různých vertikál a horizontál nebo barva projevující se v různých pokojích v jiných detailech a předmětech, do barvy skříněk, nábytku, doplňků. Tato hra s barvami je velmi originální a elegantní.
Funkce a barevnost pokojů
LOŽNICE souvisí s živlem Země. Nikdy nemalujte broskvovou, ta prý přináší nevěru, ale jinak jakákoliv světle žlutá, smetanová, oranžová, hnědá, písková, růžová, lila, vínová ano.
Moderní a trendy jsou tapety alespoň na stěně za hlavou postele, pokud je pokoj malý. Pokud je ložnice dostatečně velká, můžete si dovolit umístit tapetu (ve zmíněných odstínech) s decentním nebo romantickým vzorem na všech stěnách pokoje. Důležité je, zachovat útulnost a světlost…
Pokračování o barvách v jednotlivých pokojích, jejich významu a mnoho dalšího se dočtete v mém eBooku O rekonstrukci, který se rozhodně netýká pouze stavebních záležitostí. Třetina eBooku je věnována Feng Shui tipům, cvičením a praktikování, které se mohou realizovat k každém interiéru a v každé době. Více si můžete přečíst zde >>>
Jako architektka fengshuistka se zaměřuji na poradenství v bydlení. Baví mě inspirovat lidi v zařizování jejich domovů a tvořit harmonický prostor tak, aby byl krásný, osobitý, praktický a umožňoval růst.
Autorka eBooku O rekonstrukci – jak ušetřit čas, nervy i peníze.
Získejte eBook zdarma Příprava na renovaci, z hlediska správného načasování ZDE